Jeste li se nekada zapitali kako funkcioniše biljni svijet, svijet poput drveća ?
Jeste li razmisljali nekada da li postoji najstarije drvo na svijetu ili najveće drvo, kao i najšire drvo ?
Sigurno niste ni znali da drvo može eksplodirati. U nastavku teksta pogledajte kako se to sve dešava.
Naime, vjeruje se da su najstarije žive biljke borovi (Pinus longaeva) koji rastu u američkim stjenovitim planinama. Neki su stari najmanje 4600 godina. Mnogo zar ne?
Iako zvuči nevjerovatno, pa čak i nezamislivo da drvo samo od sebe može eksplodirati, ali to se ipak dešava. Kompleksni spoj hemijskih reakcija koje se odvijaju u pojedinim vrstama drveća - može dovesti do prave eksplozije. To je ono što nam trenutno objašnjava.
Pored svega postoji i najšire drvo, El Tule montezumski čempres (Taxodium mucronatum) koji raste u meksičkoj Oaxaci, ima stablo obima 46 metara, što je najveći obim bilo koje žive biljke.
Kao što smo već rekli, postoji i najviše drvo,Mendocino Tree, golemi mamutovac (Sequiola sempervirens) u kalifornijskom državnom rezervatu Montgomery sa visinom od 112 metara najviše je stablo na svetu. To je jedno od trenutnih živih, ali najviše ikad izmjereno sa visinom od 133 metara izmjerenom 1872., australijski carski eukaliptus (Eucalyptus regans) najviše je ikad zabelježeno drvo. Raslo je pored rijeke Watts u australijskoj pokrajini Viktoriji.
0 Primjedbe