Još u viktorijanskom dobu floriografija (jezik cvijeća), služila je kao sredstvo komunikacije za izražavanje osjećaja. Na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće u nekim se zemljama poznavanje jezika cvijeća smatralo dijelom opće naobrazbe.
Boje cvijeća
Boja cvijeća jednako je važna kao i odabir samog cvijeta jer u sebi nosi simbolizam istočnjačkog ljubavnog komuniciranja starog tisuću godina, kojeg Europa otkriva i prihvaća u 18. stoljeću. Cvijeće ima snažan raspon boja i može biti iznimno atraktivan i pun karaktera, a izbor boja za bukete i cvjetne aranžmane često odražavaju osjećaje kupca ili osobnost primatelja.
Bijela
Označava čistoću i mir, odaje osjećaj nježnosti i mekoće. Simbol je nevinosti, rođenja, dobrote, duhovnosti i svetosti. Smatra se da je to boja savršenstva.
Crvena
Energija koja ima moć da transformira inače skroman cvijet u esenciju požude, snage i strastvene ljubavi. Kako simbolizira ljepotu i hrabrost, nije iznenađenje što buket crvenog cvijeća ne nailazi na odbijanje.
Ljubičasta
Predstavlja dostojanstvo, ponos i uspjeh. Bilo da je buket napravljen samo od ljubičastog cvijeća ili je cvijeće drugih boja kombinirano s ljubičastim, ono simbolizira dostignuće i divljenje.
Narandžasta
Njena poruka je jasna i ponosna. Simbolizira energiju, entuzijazam i toplinu. Buket narančastog cvijeća znači samopouzdanje, zadovoljstvo i želju za životom.
Plava
Boja smirenosti i vedrine. Buket svježeg plavog cvijeća djeluje kao lijek protiv nervoze. Plavim cvijećem mogu se izraziti simpatije, reći oprosti ili ublažiti bol.
Ružičasta
Boja koja odiše otmjenošću i veselošću. Ružičasti cvjetovi znače mladost, nevinost i uživanje. Lijepo, delikatno ružičasto cvijeće simbolizira sreću i mladost.
Zelena
Zelena boja utjelovljuje prirodu, označava zdravlje, sreću, optimizam i obnovu. Buket zelenog cvijeća savršen je način za čestitku te poželjeti nekome sreću.
Žuta
Boja koja budi osjećaj sreće i radosti. Ona je simbol prijateljstva, a buket žutog cvijeća simbolizira nov početak i uživanje.
0 Primjedbe